Kaş, Toros Dağlarının hemen yanı başında, ve Kaş koyunun tam ortasında bulunmaktadır. Doğası zeytin ağaçları ve Akdeniz bitki örtüsü ile zenginleştirilmiştir.

Kaş’ın yakın çevresinde herhangi endüstriyel bir yapı bulunmamasından dolayı özellikle havası tertemiz olup, doğa sevenler için vazgeçilmez bir tatil noktasıdır.

Kas, Akdeniz'in berrak ve temiz suları sayesinde çeşitli deniz canlılarını da bünyesinde bulundurur. Deniz canlıları ve batıklar sayesinde Kaş, Türkiye’nin en önemli dalış merkezlerinden birisidir.

Kaya mezarlarının dışında mezar mimarisine çeşitlilik kazandıran yapıtlar lahitlerdir. Bu lahitler arasında en niteliklisi kent meydanında konumlanır. Antiphellos'da yoğunlukla kaya mezarlarından oluşan diğer bir nekropol (mezarlık alanı) kentin kuzey doğusunda olup, buradaki oldukça kaliteli işçilik gösteren mezarlara kısa bir tırmanışla ulaşılır. Kentin tarihinde yukarıda bildirilenlerin yanı sıra Kaş açıklarında Uluburun batığı da önemli bir rol oynar. Bu batık Milattan Önce 4.yy'a ait olup Antiphellos'un Klasik Dönem yerleşmesi olmadan önce bu kıyılarda korunaklı sayılan önemli bir liman olmasıyla deniz ticaretindeki önemini erken dönemlerden itibaren vurgulamaktadır.

Kalkan

Kalkan bundan 150 – 200 sene önce yakınında bulunan "Meis" isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizlerin başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan'a yerleşmiş durumdadır. Belde içindeki deniz taşlıktır. Kalkan, 1920'li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyüdür.

Kekova

Sezon boyunca her gün tekne ile Batık şehir’e tur düzenlenmektedir. 8 saat süren tur boyunca çeşitli adalar ve koylarda yüzme imkanları bulunmakta ve teknede yemek servisi yapılmaktadır. Altı cam teknelerle Batıkşehir’i kolaylıkla inceleme imkanı bulunmaktadır. Kekova’nın liman köyü olan üçağız’a ayrıca kara yolu ile ulaşım imkanı bulunmakta olup buradan da batık şehir’e tekne turları düzenlenmektedir.

Meis Adası (Yunanistan)

Az bir nüfusa sahip olan MEIS (Kastellorizo) adası Kaş'ın merkezine sadece 2.5 deniz mili uzaklıkta olup adaya yaz sezonu boyunca günlük turlar düzenlenmektedir. Ada Rodoslular, Mısırlılar, Venedikliler ve Osmanlılar tarafından, yönetildikten sonra 19.Yüzyılda ise kontrol sırası ile Fransızlar, İtalyanlar ve İngilizlere geçmiştir. Adadaki en önemli ziyaret yerlerinden birisi Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Camii'dir. TC. Vatandaşlarının Meis'e gidebilmesi için vize gereklidir.

Myra

Myra (Demre), Hıristiyan dünyasında Noel Baba diye bilinen Aziz Nicolaus'un piskoposluk yaptığı yer olarak tanınmaktadır. Kilise, ölümünden sonra Aziz Nicolaus'un anısına 6.yy.da inşa edilmiştir. Kaş'a 42 km uzaklıkta olan bu yörede ayrıca, kayalara oyulmuş anıt mezarlar, tiyatro ve birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Patara

Likya Medeniyeti'nin başkenti olan Xantos bölgedeki en önemli tarihi mekanlardan birisidir. Apollo’nun doğum yeri olan Patara eski bir deniz kıyısı şehri olup, sahili hala ününü korumakta ve turların önemli bir uğrak yeridir. Buraya Kaş'tan saat başı kalkan dolmuşlarla gidebilme olanağı bulunmaktadır.

Saklıkent

Kaş'a 63 km uzaklıkta olan Saklıkent, 14 km uzunluğunda ve 200 metre yüksekliktedir. İki dağ arasında kalan dar geçidin arasından Eşen çayı akmaktadır. Bu çay soğukluyla ünlüdür. 15 yıl önce bir çoban tarafından bulunan Saklıkent, devlet tarafından 49 yıllığına özel sektöre kiralanmıştır. Saklıkent’in hemen girişinde bulunan lokantada alabalık, gözleme ve diğer yöresel yemekler sunulmaktadır.

Kaş ve civarındaki plajlar

Küçükçakıl

Gardenia’nin hemen önünden Küçükçakıl plajı başlamaktadır. Plaj giriş ücretsizdir. Buradaki plajların merkeze yakın olmasının yanı sıra, dağlardan gelen kaynak sularının denize bu noktada karışması, deniz suyu sıcaklığını düşük tutmaktadır.

Büyükçakıl

Küçükçakıl plajından yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde olan Büyükçakıl Plajında günlük ihtiyaçların karşılanması için tesisler kurulmuştur. Kaş'ın arazisi yüzünden bu plaja taşıt ile gidilmesi tavsiye edilir. Ayrıca bu plajda da denize girmek isteyenlerin kaynak suyu nedeniyle soğuk bir deniz ile karşılaşmaları olasıdır.         

Limanağzı

20 dakikalık deniz yolculuğu sonrasında varılan Limanağzı Kaş'ın karşısında bulunmaktadır. Denizin durgunluğu nedeniyle çocuklu ailelerin daha çok tercih ettiği Limanağzı'nda bir çok işletme bulunmaktadır. Ayrıca su sporu yapmak isteyenler de burayı tercih edebilirler.

Kaputaş

Kalkan – Fethiye istikametinde yaklaşık Kaş’dan 23 km uzaklıktadır. Bölgedeki en güzel plajlardan birisidir. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerindendir. ıki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş bir kanyonun denize ulaştığı yerdir. Buraya Kaş’dan her onbeş dakikada bir kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.Plaja gelenlere hizmet veren bir tesis bulunmamaktadır. O yüzden ziyaret etmek isteyenlere yiyecek ve içeceklerini yanlarında götürmeleri önerilir.           

   Ana Sayfa        Kesfet        Odalar        Fotograflar        Bize Ulasin

Kaş ve Çevresi

Antiphellos

Kısa bir zaman öncesine kadar küçük bir balıkçı köyü niteliğinde olan Kaş, bugün kültür ve yat turizminin önemli bir merkezi konumundadır. Tarihi Phellos karşısındaki taşlık anlamına gelen Kaş merkezindeki Antiphellos kenti araştırmalara göre en erken Milattan Önce 4. yy'a kadar tarihlenir ve bu tarihlerde oldukça dar bir alana yayılmıştır. O dönemlerde gelişen deniz ticaretiyle kent, limanları sayesinde siyasi ve ticari anlamda bölge için önemli bir konuma gelmiştir. Roma Dönemi ile birlikte kent daha da gelişip zenginleşmiş ve yakın çevresine karşı üstünlük kurup lider konumuna gelmiştir. Kentteki önemli kalıntılar arasında limanın batısında Geç Helenistik Dönem'e tarihlendirilen bir tapınak bulunur. Bu tapınağın batısında iyi durumda korunmuş olan 26 sıralı Helenistik dönem kökenli bir tiyatro binası vardır.


Tiyatro'nun kuzey doğusundaki yamaçtaki kent nekropolünde (mezarlık alanında) Likya mimarisi için tipik olan kaya mezarları yer alır. Bu mezarlar MÖ 4. yy'dan itibaren tarihlendirilir.